Kościół, d. cerkiew greckokatolicka (1922). Drewniana dzwonnica (XVIII w.)
Wieś Leszczowate założono w pierwszej połowie XVI wieku w tym samym czasie wybudowano pierwszą, niewielką cerkwię. Kolejna większa została zbudowana na początku XVIII wieku, gdy ta spłonęła, wzniesiono następną w roku 1850.
Obecna świątynia stoi w miejscu swoich poprzedniczek. Zbudowana w XX wieku pod wezwaniem św.Paraskewii przez grekokatolików w roku 1947 została przekazana na kościół katolicki, który zachował jej wezwanie. W pożodze wojennej cerkiew nie ucierpiała dzięki aktywnej postawie mieszkańców oraz księdza Stanisława Folty z Ropienki. Po wszystkich zawieruchach drugiej wojny, walk z UPA, ponad 800 mieszkańców, przeważnie wyznania greckokatolickiego wysiedlono na Ukrainę. Ci przesiedleńcy wywieźli ze sobą do ZSRR prawie wszystkie ikony z cerkwi.
Orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej, zbudowana jest na planie łacińskiego krzyża. Na przecięciu naw, na ośmiobocznym tamburze posadowiono kopułę z cebulastą wieżyczką. Podobne wieżyczki wieńczą dwuspadowe dachy naw i prezbiterium. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie i przylegają do niego dwie zakrystie.
Całe wnętrze świątyni pokryte jest polichromią figuralną przedstawiającą wyobrażenia świętych oraz ornamentyką typową dla wzornictwa ukraińskiego. Polichromię wykonali artyści pochodzący ze Lwowa, fundatorami byli mieszkańcy - ich imienny spis znajduje się przy wejściu. Ołtarz główny ustawiony jest pod baldachimem wspartym na czterech kolumnach. Chór śpiewaków w kształcie litery " U " posiada tralkową balustradę.
Przy świątyni znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica, nakryta namiotowym dachem w której zawieszono trzy dzwony, najstarszy pochodzi z XVI wieku. Jest tu również metalowy krzyż, ustawiony na symbolicznym grobie pańszczyzny. Po zniesieniu pańszczyzny w roku 1848 w tym miejscu " pochowane " zostały w symbolicznym grobie księgi powinności mieszkańców wobec dworu.